С тяхна помощ ще подобрите комуникацията си и ще живеете в разбирателство
Снимка: Shutterstock
Комуникацията в повечето случаи е тайната на добрите отношения. Проявяването на интерес към партньора и вкусовете му, разпознаването на чувствата му и взаимното уважение са някои от елементите, които ще ви позволят да живеете в хармония и да бъдете все по-сплотени.
Наличието на добра комуникация помага на двойката да преодолее проблемите. По отношение на децата е също много важна, тъй като ще ви направи единни по темата за възпитанието.
Кои обаче са тайните на наистина сплотените двойки, които е добре да научим?
1. Проявявайте интерес по време на разговор
Един от големите проблеми на повечето двойки е липсата на комуникация по време на разговор. Не е въпрос само да слушате партньора си, а и да реагирате, което показва, че разбирате какво ви говори. Нерешаването на този проблем може сериозно да повлияе на връзката ви.
Обикновено, когато спорим, автоматично ни идва отговора, който да дадем. А е далеч по-правилно и полезно за комуникацията, да се опитаме да чуем и разберем какво иска да ни каже партньорът. Така уважаваме и чувствата му. Не е нужно да превръщате спора в състезание, в което единият губи, а другият печели.
2. Говорете от първо лице
Ако искате да приемете проблемите сериозно, важно е да използвате местоимението „Аз“ и ясно да изразите причината за своето недоволство. В противен случай може да прозвучи като обвинение или стерилна критика. Вместо да говорите завоалирано за нещо, което ви е било неприятно, кажете направо: „Не се чувствах подкрепен онази вечер, когато вечеряхме с родителите ти“.
Снимка: Shutterstock
3. Забравете за презрението, когато общувате
Демонстрирането на презрение е основна причина за раздяла при много от двойките. Презрението, войнствеността, уклончивостта и непрекъснатото отправяне на критики са големите врагове на добрата комуникация.
Много по-важно е да разговаряте спокойно помежду си, дори и по неприятни теми, а не да си служите с грозни обвинения или да показвате неприятно отношение, което наранява или обижда партньора.
4. Изберете подходящия момент за обсъждане на важните неща
Много пъти разговорът може да се превърне в ад, просто защото не сте избрали подходящото време. Но как да разберете кога е подходящият момент?
За да избегнете този проблем, най-добре е да започнете с един прост въпрос: „Смяташ ли, че е подходящ момент за разговор? Имам проблем и трябва да го обсъдя с теб“. Ако партньорът ви каже, че не е сега времето или отговори уклончиво, не настоявайте, а го попитайте кога ще бъде удобно.
Не бива да принуждавате човека до вас да прави нещо насила, когато не се чувства готов или просто в момента е много уморен. Това с нищо не допринася за добрите ви взаимоотношения. По-добре почакайте търпеливо, преди да отправите критики, които гарантирано биха довели до конфликт.
5. Уважавайте интересите му
Темите, които вълнуват и двамата, са най-добрият начин да разговаряте и поддържате приятна комуникация. Но често имате различни интереси. В такава ситуация се научете да уважавате онова, което харесва другия. Проявете интерес към неговото хоби, опитайте да го споделите (нищо чудно да ви хареса) и ще видите колко по-добре ще се разбирате и ще се чувствате. Важно е да се научите да изслушвате партньора си, когато говори и да не превръщате в бариера между вас различията.
6. Говорете за съществените неща
Много често се случва отминали разногласия да излязат наяве по време на спор, особено в горещ момент от разговора. Не им давайте път, защото не е полезно за вас като двойка. Оставете ги настрана, оставяйки си вратичка, че някой път ще се върнете към разрешаването им. Приемете, че няма как да обсъждате всичко наведнъж и няма как да сте съгласни по всички въпроси. Ако започнете да мислите така, ще видите как ще намалеят и конфликтите, и напрежението.
Снимка: Shutterstock
7. Говорете за това как се чувствате
В спор сме склонни да критикуваме опонента. Важно е обаче да не нападаме партньора си, защото така той ще започне да се защитава и ще издигне стена.
Една от най-важните тайни на общуването е да говорите за това как се чувствате, вместо да обвинявате партньора си. Ако насочите дискусията към обяснение на емоциите си, ще се разбирате много по-добре.
Уважението, вниманието към другия, изслушването и разбирането на емоциите и чувствата са основни аспекти, когато имате връзка с някого, не забравяйте това и ще видите как всичко започва да се подрежда само.
По материали от Siamo mamme
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари